Aeaaeeooaeu ?aneiaeeu Iiooee?o TAR
 Αρχική    Ποιοί είμαστε    κονTaRομαχίες (forum)    σύνδεσμοι    επικοινωνήστε μαζί μας     ακούστε...
MUSIC IN A ROOM (*το Blog του Βασίλη Τζαβάρα*)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη

Αυτή η συζήτηση έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε, να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε θέμα σ' αυτή   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    tar.gr Αρχική σελίδα του forum -> Αρχείο παλαιότερων Blog
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 08, 2008 11:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 14

Με αφορμή την συζήτηση που είχαμε με τον Κώστα τον Γρηγορέα σε κάποιο άλλο σημείο του φόρουμ, θα ήθελα να πώ δυό λόγια για το jazz τραγούδι.

Κατά τη γνώμη μου δε νοείται jazz τραγούδι που δεν κουβαλάει (έστω και σαν υπόνοια) το blues. Όλοι οι μεγάλοι τραγουδιστές και τραγουδίστριες της jazz με τη στενότερη και ευρύτερη έννοια έχουν το blues. Ακόμη και τραγουδιστές νεότερης γενιάς όπως ο McFerrin έχουν στοιχεία που παραπέμπουν με κάποιον τρόπο στο blues.

Ο Sinatra (για τον οποίο συζητούσαμε με τον Κώστα) αντιπροσωπεύει την light, την ΄"λευκή", τη musical εκδοχή της jazz. Μια εκδοχή χωρίς αιχμές, χωρίς πόνο, κραυγή, μια εκδοχή "γενικής αποδοχής".

Όταν η Billie Holiday τραγουδάει ή η Nina Simone, κάτι άλλο συμβαίνει αρκετά αιχμηρό κι ενδεχομένως ενοχλητικό για τους light ακροατές.

Αυτό είναι και το πρόβλημά μου με τις καινούργιες τραγουδίστριες της jazz, είναι πολύ "λευκές" (ανεξαρτήτως χρώματος επιδερμίδας).

Καλό ξημέρωμα.

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 8-6-08
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 11, 2008 11:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 15

Μετά το "Εθνική Ελλάδος Γειά σου!!", βλέπω γραμμένο σε τοίχο το "Εθνική Ελλάδος άει γ....." από τη μια υπερβολή στην άλλη.
(σε άλλο τοίχο διαβάζω "Τρόμος είναι η Έφη Θώδη"), ενώ χρόνια πρίν είχα φωτογραφήσει ένα άλλο σύνθημα "Υπομονή μάγκα μου όλοι θα πεθάνουμε!")
Ακούγοντας πάλι Nick Cave, βλέπω άλλη μια συγγένεια, με τον Jacques Brel. (Μιλώ για το τραγούδι "Brother my cup is empty")

Οδηγώντας μες στη ζέστη, ακούω ραδιόφωνο, ανοίγει ο δρόμος για την κατάργηση του 48ωρου...
Δεν φυσάει καθόλου, κι η μόνη άμυνα που υπάρχει - έστω για μια στιγμή - είναι να κλείσεις το ραδιόφωνο και να βάλεις ένα cd.

Επιστρέφοντας στο δωμάτιο, νιώθεις - έστω για απόψε ασφαλής - και μετά?
Αύριο πρωί?
Μαζεύεις τραγούδια, μουσικές και δοκιμάζεις άλλο κούρδισμα στην κιθάρα. Πολυτέλεια?
Δε νομίζω.

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 11-06-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 12, 2008 10:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 16

Τελικά αυτή η πόλη είναι όμορφη όταν λείπεις, όταν επιστρέφεις κι όταν τη φωτογραφίζεις.
Είναι κακάσχημη κι ανυπόφορη όταν κινείσαι, όταν βιάζεσαι, όταν οδηγείς από τη μια πλευρά στην άλλη.
Σήμερα έκανα το παγκόσμιο ρεκόρ, αρχή Βουλιαγμένης - Πλατεία συντάγματος 1 ώρα!!!!
Άκουγα ξανά και ξανά το "The curse of Millhaven" και φαντασίωνα να είχα ένα τεράστιο όπλο και να ανατίναζα όλα τα μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα, μαζί και το δικό μου...

Ίσως αυτή η πόλη είναι πιο όμορφη όταν είσαι 20 χρονών, όταν γεμίζει μουσική, τη νύχτα την ώρα που οι σηματοδότες σταματούν να λειτουργούν. Η πόλη έχει το δικό της soundtrack, ήχους κι εκλάμψεις, χρώματα που αν τα παραμορφώσεις μπορεί και να σου αρέσουν. Και μια σκιά που μπορεί να έχει φύγει, θαρρείς όμως ότι παραμονεύει στην άλλη γωνιά του δρόμου...

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 12-6-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 15, 2008 1:03 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 17

" ...Όταν προχώρησε κι άλλο η νύχτα, είδα κι ένα δεύτερο όνειρο. Ήταν να πάω στον κινηματογράφο, και μπήκα. Η τεράστια πολυτελής σάλα ήταν άδεια. Δεν υπήρχαν παρά υπάλληλοι και υπεύθυνοι του θεάτρου, παρατημένοι σαν μαριονέτες πάνω σε μερικές πολυθρόνες. Κάθομαι, δεν προβάλλουν παρά μια ταινία Luce (Κινηματογραφική εταιρεία που την εποχή του φασισμού παρήγε προπαγανδιστικές ταινίες/Σ.τ.Μ.) μικρού μήκους με τα φώτα αναμμένα, μόνο για μένα, τον μοναδικό θεατή. Περιφέρομαι στο θέατρο. Βλέπω ότι αυτήν την ταινία τη γυρίζουν μόλις τώρα. Στο κέντρο της αίθουσας υπάρχει το μεγάλο φορτηγό των προβολών, ψηλό, καλυμμένο με μια ταπισερί. Μια μηχανή προβολής είναι στραμμένη προς τη σκηνή. Δεν υπάρχει λοιπόν θέαμα. Πετώ το εισητήριο και βγαίνω. Αμέσως όμως ακούω μουσική από μια μικρή ορχήστρα. Ξαναμπαίνω από την καγκελωτή είσοδο που θυμίζει είσοδο μουσείου. Τα φώτα είναι πάντα αναμμένα, χαλιά στο πάτωμα, πολυθρόνες υφασμάτινες, η μηχανή στο κέντρο. Καθισμένος σε μια καρέκλα, ο πλανόδιος πωλητής τσιγάρων με την εντυπωσιακή στολή με κοιτά με νυσταγμένα μάτια. Είναι μάταιο, σίγουρα δεν υπάρχει θέαμα. Η τεράστια σάλα είναι άδεια..."
'Ελσα Μοράντε "Ημερολόγιο 1938" (Εκδόσεις Νεφέλη)

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Τζαβάρας 14-6-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 18, 2008 7:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 18

Διάβασα σήμερα τυχαία ότι πέθανε ο Σουηδός πιανίστας και συνθέτης Esbjorn Svensson, leader του σπουδαίου τζαζ γκρουπ E.S.T. (Esbjorn Svensson Trio), σε ηλικία 44 χρονών.
Αντί σχολίου σας προτείνω να επισκεφθείτε:

http://www.youtube.com/watch?v=H3f1Uq2jcL8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=1y5bb4POev0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=6KQbqcg5TIM&feature=related

www.est-music.com

και κάτι άλλο που βρήκα τυχαία:

http://www.youtube.com/watch?v=VlwdHLVM4sY&feature=related
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 18, 2008 8:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 18a

Καλοκαίριασε για τα καλά, ανοίξαμε τα παράθυρα κι ο θόρυβος δυνάμωσε. Κάποιοι αρχίζουν να σχεδιάζουν ήδη διακοπές. Υπάρχουν όμως και οι συναυλίες.

Την Κυριακή ανηφόρισα στο Λυκαβηττό να ακούσω ένα guitar hero της εφηβείας μου, τον Mark Knopfler.
Υπήρξε όμως κάτι που με ενόχλησε πολύ. Λίγο πρίν αρχίσει η συναυλία βγήκε μια ευγενής κυρία της παραγωγής να ζητήσει από το κοινό να απενεργοποιήσει τα κινητά του και να μην βιντεοσκοπήσει το live. Η ανακοίνωση αυτή αντιμετωπίστηκε με χιούμορ που φλέρταρε με το χλευασμό. Όταν άρχισε να παίζει ο Knopfler δεκάδες θεατές που στέκονταν μπροστά από την σκηνή, αδιαφορώντας για την παράκληση-απαίτηση, έβγαλαν κινητά και κάμερες κι άρχισαν να καταγράφουν το παραμικρό. Κι όταν ο διάσημος κιθαρίστας εμφανώς ενοχλημένος άρχισε να δείχνει με το δάχτυλο όσους σε απόσταση αναπνοής από τον ίδιο τον είχαν γράψει στα "τέτοια" τους (συγχωρέστε με) και βιντεοσκοπούσαν στους "σεκιουριτάδες", ορισμένοι θεατές ενοχλήθηκαν με τη σειρά τους...

Εδώ νομίζω ανοίγει λίγο το θέμα:
1) Η κυρία της παραγωγής ζήτησε να μην βιντεοσκοπήσουμε τη συναυλία για να μην ενοχλούμε τους διπλανούς μας (σωστό, δεν έχω καμία όρεξη να βλέπω το live μέσα από την οθόνη του κινητού του μπροστινού μου και για να μην ενοχλούνται ή αποσπούνται οι μουσικοί (ακόμη πιο σωστό, υποτίθεται ότι έχεις πληρώσει 40 ευρώ κι έχεις πάει στη συναυλία επειδή σέβεσαι το μουσικό ή αυτό που κάνει). Φαντάζομαι βέβαια ότι μπορεί να παίζουν παραξενιές των "καλλιτεχνών" και βέβαια θέματα πνευματικής ιδιοκτησίας κλπ
2) Ποιά παρακμή και ποιά διαστροφή οδηγεί όλους εκείνους να θέλουν να καταγράφουν τα πάντα και κυρίως να μην απολαμβάνουν τη συναυλία ή τη μουσική αλλά να απολαμβάνουν την διαδικασία της καταγραφής της συναυλίας??? Το απίστευτο το είδα σε κάποιους δίπλα μου, οι οποίοι είχαν (δεν ξέρω πώς) προμηθευτεί μέχρι και το play list της συναυλίας, ήξεραν από πρίν τί θα παίξει...
και 3) Υπάρχει κάτι αγενές γενικώς, η μαγκιά ότι παρόλο που απαγορεύεται, "Μεγάλε, εγώ θα το βιντεοσκοπήσω και θα το ανεβάσω στο youtube!"

Ως προς το μουσικό μέρος, ο Mark Knopfler εμφανώς κουρασμένος και λίγο υποτονικός έδειξε ότι δεξιοτεχνία δεν είναι μόνο ταχύτητα, αλλά και ήχος, φρασεολογία, λεπτομέρεια. Παίζοντας λίγα κομμάτια των Dire Straits και αλλάζοντας διαρκώς κιθάρες νομίζω ότι ικανοποίησε τους πιο ψύχραιμους...

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 18-6-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 19, 2008 10:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 19

Τακτοποιώντας, ή μάλλον προσπαθώντας να βάλω τάξη. Βρίσκω βιβλία ξεχασμένα, αποκόμματα και κάποιες χειρόγραφες σημειώσεις, κι έναν μεγάλο φάκελο γεμάτο γράμματα.
Αλήθεια, πόσα χρόνια έχω να γράψω ένα γράμμα να αλληλογραφήσω όπως έκανα παλιότερα (όχι συστηματικά βέβαια-με πολλά διαλείματα)??

Τώρα μόνο mail και συνήθως σε greeklish, κι αυτό το ημερολόγιο, είναι δυνατό να αντικαταστήσει τα διάφορα σημειωματάρια??

Για καληνύχτα:

http://www.youtube.com/watch?v=4be4Az5BM-c

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 19-6-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 22, 2008 7:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 20

"...Η μουσική συνδέεται άμεσα με το θάνατο, το ξέρουμε δίχως να το ξέρουμε... Στους Φαταλέκα της Μελανησίας, υπάρχει μουσική αποκλειστικά και μόνο κατά τη διάρκεια της πολύπλοκης και κωδικοποιημένης νεκρικής τελετής. Μόνο οι άνδρες έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιούν τα φλάουτα της φυλής τους, και όχι όλοι. Τα κομμάτια που παίζουν σε κάθε στάδιο της διαδικασίας πέρασαν από γενιά σε γενιά, από "πάντα". Ούτε μια νότα δεν μπορεί να αλλάξει: οι ιεροί ήχοι, και η σειρά με την οποία παίζονται, πρέπει να αντιμετωπίζονται ως πλήρως αναπόδραστοι. Στη συνέχεια, τα φλάουτα μπαίνουν στη θέση τους και κανένας ποτέ δεν τα αγγίζει: το μέλλον του προγόνου και του ονόματός του εξαρτάται από τον αποτελεσματικό σεβασμό αυτου του κανόνα, η μουσική Φαταλέκα δεν έχει καμία σχέση με μια χαρούμενη καθημερινή διασκέδαση."

Nancy Huston "Οι παραλλαγές Γκόλντμπεργκ"

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 22-6-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούν 23, 2008 10:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 21

"Η καμηλοπάρδαλη, εξαιτίας του υπέρμετρου λαιμού της, είναι το μοναδικό βουβό θηλαστικό. Όπως συμβαίνει και με ορισμένους μυστικιστές, το ίδιο όργανο που της επιτρέπει να φτάνει ψηλά, τη βυθίζει και στη σιωπή. Όταν πέφτει στα νύχια του λιονταριού, ψυχορραγεί χωρίς να βγάλει ούτε ένα βογκητό. Είναι παράξενο που κανείς, ούτε στη λογοτεχνία, ούτε στην εραλδική, δε σκέφτηκε να τη χρησιμοποιήσει σαν έμβλημα."

Κάρλο Φραμπέτι "Η σιωπή της καμηλοπάρδαλης"

"Αλλά υπάρχει ένας κόμπος. Πάντα υπάρχει ένας κόμπος. Ε, ναι! Τον μαντέψατε. Οι πραγματικοί συνομιλητές είναι εξαιρετικά λιγότερο υπομονετικοί, ευγενικοί και διαθέσιμοι απ΄ό,τι οι φανταστικοί συνομιλητές. Δεν είναι σίγουρο ό,τι αν και μεταφρασμένες, αν και καλά μεταφρασμένες, τις βρίσκουν συνταρακτικές, τις ασχολίες σας. Ορίστε λοιπόν. Σας απομένει πάντα το γράψιμο."

Nancy Huston "Χαμένος Βορράς"

(Wake me up before I sleep)

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 23-6-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 25, 2008 12:07 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 22

"Τα παράθυρα

Αυτός που απ' έξω κοιτάζει μέσα σ' ένα ανοιχτό παράθυρο δεν βλέπει ποτέ τόσα πράγματα όσα εκείνος που κοιτάζει ένα παράθυρο κλειστό. Δεν υπάρχει αντικείμενο πιο βαθύ, πιο μυστηριώδες, πιο γόνιμο, πιο σκοτεινό, πιο εκθαμβωτικό από ένα παράθυρο που το φωτίζει ένα κερί. Αυτό που μπορούμε να δούμε στο φως του ήλιου είναι πάντα λιγότερο ενδιαφέρον απ' αυτό που συμβαίνει πίσω από ένα τζάμι. Μέσα σ'αυτή τη μαύρη ή φωτεινή τρύπα ζει η ζωή, ονειρεύεται η ζωή, υποφέρει η ζωή.
Πέρα απ' τις κυματιστές στέγες, διακρίνω μια γυναίκα ώριμη, ήδη ρυτιδωμένη, φτωχή, πάντα σκυμένη πάνω σε κάτι, και η οποία δεν βγαίνει ποτέ. Με το πρόσωπό της, με το ρούχο της, με τη χειρονομία της, σχεδόν με τίποτα, ξανάφτιαξα την ιστορία αυτής της γυναίκας, ή μάλλον το θρύλο της, και καμιά φορά τον διηγούμαι στον εαυτό μου κλαίγοντας.
Αν επρόκειτο για ένα φτωχό γέρο άντρα, θα είχα ξαναφτιάξει τον δικό του με την ίδια άνεση.
Και πλαγιάζω, περήφανος που έζησα και υπέφερα μέσα σε άλλους κι όχι στον εαυτό μου.
Θα μου πείτε ίσως: "Είσαι σίγουρος ότι αυτός ο θρύλος είναι αληθινός; " Τι σημασία έχει ποια μπορεί να είναι η πραγματικότητα που βρίσκεται έξω από εμένα, αν με βοήθησε να ζήσω, να αισθανθώ ότι υπάρχω και αυτό που είμαι;

Charles Baudelaire "Η μελαγχολία του Παρισιού"

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 24-6-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούν 25, 2008 11:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 23

A dream within a dream

TAKE this upon the brow!
And, in parting from you now,
Thus much let me avow -
You are not wrong, who dream;
Yet if hope has flown away
In a night, or in a day,
In a vision, or in none,
Is it therefore the less gone?
All that we see or seem
Is but a dream within a dream.

I stand amid the roar
Of a surf-tormented shore,
And I hold within my hand
Grains of the golden sand -
How few! yet how they creep
Through my fingers to the deep,
While I weep - while I weep!
O God! can I not grasp
Them with a tigher clasp?
O God! can I not save
One from the pitiless wave?
Is all that we see or seem
But a dream within a dream?

Όνειρο μέσα σ' όνειρο

ΤΟ ΥΣΤΕΡΝΟ μου φίλημα στο μέτωπό σου πάρε!
Καί άφησε μου αγάπη μου, δυό λόγια νά σου πώ,
Αλήθεια λές σαν όνειρο πώς διάβηκε η ζωή μου
Χωρίς κανένα ατελείωτο και ξέμακρο σκοπό;
Μ' άν η ελπίδα πέταξε σε μέρα ή σε νύχτα,
Καί την εσκέπασε βουνό της δυστυχίας μεγάλο,
Σού φαίνεται πώς έχασα τό πιό λίγο, καλή μου,
Αφού η ζωή 'ναι όνειρο, κρυμμένο μέσα σ' άλλο;

Στέκομαι σ' άγρια ακρογιαλιά πού δέρνει την τό κύμα
Κι άμμους χρυσούς στά χέρια μου σφιχτά σφιχτά κρατάω
Τί λίγοι! καί πώς φεύγουνε απ' τά κλειστά μου χέρια
Ενώ εγώ σέ δάκρυα ολόπικρα ξεσπάω...
Θεέ μου! Ειν' αδύνατο να σώσω μόνο ένα
Από το κύμα πού κυλά μέ θόρυβο μεγάλο;
Είνα' όλα όσα βλέπουμε σ'α υτόν εδώ τον κόσμο
Ένα όνειρο ατέλειωτο κρυμμένο μέσα σ' άλλο;

Edgar Allan poe (Μετ. Κώστας Ουράνης)

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 25-6-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Ιούν 29, 2008 3:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 24

"...Και πόσο ένας φωνογράφος και ένα ραδιόφωνο που θα είχαμε εφεύρει εμείς οι ίδιοι θα αξιοποιύσαν περισσότερο τα πιό ιδιάζοντα χαρακτηριστικά της φωνής και της μουσικής μας. Επειδή πρωταρχικά η μουσική μας είναι υποτονισμένη και βασίζεται στην ατμόσφαιρα, όταν ηχογραφείται σε δίσκο και πολλαπλασιάζεται με τα μεγάφωνα, το μεγαλύτερο μέρος της μαγείας της χάνεται. Και στην τέχνη της συνομιλίας προτιμάμε τη χαμηλή φωνή, τα λίγα λόγια, και γι' αυτό οι "παύσεις" είναι για μας το σημαντικότερο, αυτές οι παύσεις που καταλήγουν να πεθαίνουν όταν περάσουν στα μηχανήματα. Κι έτσι για ν' αποκτήσουμε την εύνοια των μηχανών παραμορφώνουμε τις ίδιες μας τις τέχνες. Οι μηχανές αυτές επινοήθηκαν απ' τους Δυτικούς εξαρχής και αναμφίβολα ταιριάζουν με τις τέχνες τους. Ακριβώς όμως γι' αυτό πιστεύω ότι εμείς έχουμε υποστεί τόσο πολλές απώλειες."

Τανιζάκι "Το εγκώμιο της σκιάς"

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 29-6-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 6:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 25

Η ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ

Ευγνωμονώ τις ελλείψεις μου,
ό,τι μου λείπει με προστατεύει
από εκείνο που θα χάσω,
όλες οι ικανότητές μου
που ξεράθηκαν στο αφρόντιστο χωράφι
με προφυλάσσουν από κινήσεις
άκαρπες, ανούσιες στο κενό.
Ό,τι μου λείπει με διδάσκει
ό,τι μου ΄χει απομείνει με αποπροσανατολίζει
γιατί μου δείχνει εικόνες απ' το παρελθόν
σα να 'ταν υποσχέσεις για το μέλλον.
Δεν μπορώ, δεν αντέχω, δεν τολμώ
περιέργεια πια μόνο τρέφω
για έναν άγγελο περαστικό
εγώ απ' άλλο πλανήτη χωρίς αγγέλους
κατεβαίνω.
Η αγάπη έγινε φίλη καλή
γευόμαστε μαζί τη μελαγχολία του Χρόνου.
στέρησέ με, το Άγνωστο παρακαλώ
στέρησέ με κι άλλο
για να επιζήσω.

Κατερίνα Αγγελάκη-Ρουκ "Στον ουρανό τού τίποτα με ελάχιστα"

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 2-7-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούλ 03, 2008 9:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 26

Γκρίζος ουρανός κανένα σύννεφο κανένας ήχος όλα ασάλευτα γη άμμος γκρίζο σταχτί. Μικρό σώμα όρθιο ίδιο γκρίζο όπως η γη ο ουρανός τα ερείπεια μόνο ορθό. Γκρίζο σταχτί ολούθε γη ουρανός ένα ολούθε αχανές.

Σάμουελ Μπέκετ "Χωρίς"

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 3-7-08
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Τζαβάρας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Ιούλ 07, 2008 7:41 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Music in a room 27

Επανέρχομαι μετά από κάμποσο καιρό. Έρχομαι και πάλι να μιλήσω όχι μέσω κάποιων αποσπασμάτων που με κυνηγούσαν τις τελευταίες μέρες ή έπεφταν τυχαία πάνω μου.
Ακούγοντας τον μεγάλο Chet Baker να παίζει το "Autumn in New York" κάνω μια μικρή αναδρομή σε αυτά που προσφάτως μου έκαναν εντύπωση.
α) Η ταινία του Χιρόσι Τεσιγκαχάρα "Γυναίκα στους αμμόλοφους" (1964) σε σενάριο του Κόμπο Άμπε (από το μυθιστόρημά του "Η γυναίκα της άμμου" - εκδόσεις Άγρα) και με τη μουσική του μεγάλου Ιάπωνα συνθέτη Τόρου Τακεμίτσου. Μια πραγματικά καταπληκτική, κλειστοφοβική ταινία με εξαιρετική σκηνοθεσία και υπέροχη φωτογραφία.
β) Το Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε, ωραία στιγμή όταν έπαιζαν οι Sigmatropic και στο βάθος οι αστραπές πλησίαζαν απειλητικά, οι πρώτες σταγόνες δεν προβλημάτισαν κανένα ούτε από το γκρούπ ούτε από το κοινό, το live συνέχισε υπό βροχή και σταμάτησε μόνο όταν οι τεχνικοί κλείσαν τους διακόπτες για λόγους ασφάλειας.
και γ) Για να μπαίνουμε σιγά-σιγά στο κλίμα, οι πανέμορφες επανεκδόσεις (σε CD βέβαια) των πρώτων δίσκων του Leonard Cohen με bonusκαι unreleased τραγούδια. Καθώς και η πολύ προσεγμένη έκδοση Λέοναρντ Κοέν "Το βιβλίο του Πόθου" (Μετάφραση Ιωάννα Αβραμίδου/Εκδόσεις Ιανός) απ' όπου διαλέγω:

"Oh and one more thing
you aren' t going to like
what comes after America"

"Α, και κάτι ακόμα
Δεν θα σας αρέσει
Αυτό που θα έρθει μετά από την Αμερική"

Λίγο πριν τον καύσωνα, φυσάει επιδεικτικά. Όπως σε κάτι παλιές ταινίες western, λίγο πριν τη μονομαχία ερήμωνε η πόλη, κάποιοι περίεργοι κρυφοκοιτούσαν πίσω από τις κουρτίνες, και φύσαγε, φύσαγε πολύ. Ο ιδρώτας (σε γκρο-πλαν βέβαια) κύλαγε αργά και σαδιστικά από το μέτωπο του πρωταγωνιστή...
Συνήθως τον ρόλο της γυναίκας που είχε ερωτευθεί τον πρωταγωνιστή, τον έπαιζε όμορφη πλην όμως ολίγον αντιπαθής ηθοποιός...
Αλήθεια, στο "Dial M for murder" του Χίτσκοκ, συμφωνείτε ότι ο "κακός" είναι πολύ πιο συμπαθής από τον¨"καλό" της ταινίας, και όχι τυχαία??

Καλό ξημέρωμα

Βασίλης Οδ. Τζαβάρας 7-7-08
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Αυτή η συζήτηση έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε, να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε θέμα σ' αυτή   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    tar.gr Αρχική σελίδα του forum -> Αρχείο παλαιότερων Blog Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενη
Σελίδα 2 από 9

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης